Trening siłowy często kojarzy się, zarówno panom i paniom, negatywnie. Utożsamianie tej formy treningowej jedynie ze wzrostem mięśni i wielkimi ciężarami, jest najczęściej powielanym stereotypem. Warto uświadomić sobie, jakie korzyści niesie za sobą włączenie siłowego treningu do swojego planu. Taki układ ćwiczeń m.in. poprawia możliwości organizmu, ułatwiając mu codzienną aktywność, podczas której każdy z nas wykonuje tysiące ruchów (unoszenie, przysiad itp.). Ten rodzaj treningu ma również ogromny wpływ na sylwetkę i wygląd ciała, co przekłada się na lepsze samopoczucie i pewność siebie. W tym artykule znajduje się 10 powodów, które powinny przekonać cię do treningu siłowego.
1. Trening siłowy wpływa pozytywnie na kompozycję ciała
Trening siłowy ma najkorzystniejszy wpływ na kompozycję ciała, czyli stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej. Ta forma treningowa w 100% sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej, a także umożliwia pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Natomiast nie jest gwarantem ogromnych przyrostów mięśni każdemu, czego boją się najczęściej kobiety. Dopiero połączenie odpowiedniego planu ćwiczeń siłowych z racjonalną dietą umożliwia zmianę parametrów swojego ciała. I to od nas samych zależy, w jakim stopniu te zmiany będą zachodzić. Dlatego też absolutnie nie należy obawiać się siłowej formy treningów.
2. Trening siłowy pomaga spalać tłuszcz
Masa mięśniowa zużywa 4-ro krotnie więcej energii, niż tkanka tłuszczowa. Tym samym, proces budowania mięśni ułatwia zrzucenie dodatkowych kilogramów. To właśnie praca z ciężarami umożliwia korzystniejszy efekt przy spalaniu tłuszczu bez negatywnego wpływu na tkankę mięśniową. To kolejna przewaga nad treningiem cardio, który często prowadzi do utraty wypracowanych mięśni.
3. Podnoszenie ciężarów rozwija włókna szybkokurczliwe, co wpływa na metabolizm
Za siłę mięśni odpowiedzialne są włókna szybkokurczliwe. Potrzebują one również najwyższych wartości energetycznych w czasie wysiłku. Ich rozbudowa umożliwia podwyższenie metabolizmu. Dzięki jego przyspieszeniu, będziemy mieli możliwość przyjęcia większej ilości kalorii.
4. Trening siłowy wzmacnia układ nerwowy
Trening siłowy wpływa pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Ten typ treningu w znacznym stopniu poprawia przewodnictwo mięśniowo-nerwowe. Wzmocniony układ nerwowy jest silniejszy, znosząc przy tym większe obciążenia. Prawdą jest też, że osoby aktywne efektywniej korzystają z możliwości swojego mózgu. Organizm należy stymulować różnymi bodźcami, ponieważ wszystkie układy składają się na jego harmonijną pracę. Dzięki wszechstronnemu działaniu, jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni jego potencjał.
5. Trening siłowy poprawia wytrzymałość
Niepodważalnym faktem jest, że trening siłowy umożliwia spalenie tkanki tłuszczowej. To z kolei prowadzi do utraty zbędnych kilogramów, czyniąc ciało lżejszym. Mniejsza waga oznacza większą wytrzymałość.
6. Trening siłowy obniża ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na pracę serca
Serce to mięsień, na który trening siłowy również ma wpływ. Wzmacnia go i ułatwia pracę, poszerzając naczynia krwionośne. Rozszerzone naczynia krwionośne są w stanie przepompować większą ilość krwi w tym samym czasie, co wpływa na znaczący spadek ciśnienia. Co ważne, odpowiednio wykonywany trening siłowy ma związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zawału serca.
7.Trening siłowy wspomaga pracę gospodarki hormonalnej.
Przede wszystkim zmniejsza stres! Chyba każdy po treningu czuje poprawę samopoczucia i produkuję endorfin. Trening zwiększa wrażliwość na insulinę, zmniejszając przy tym ryzyko cukrzycy i poprawiając jakość snu. Oczywiście nie można zapominać o najważniejszej kwestii dla mężczyzn. Otóż tak zwane „męskie ćwiczenia” np. wyciskanie na klatkę, martwy ciąg wspomagają produkcję testosteronu.
8.Trening siłowy daje większą pewność siebie.
Każdy pokonany dodatkowy kilogram na sztandze cieszy, budując naszą postawę w życiu codziennym. W końcu z pewnymi barierami psychicznymi mierzymy się każdego dnia.
9.Trening siłowy zmniejsza ryzyko kontuzji. Każdy z wymienionych wyżej elementów składa się na poprawę Twojej fizyczności. Nie ważne, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy siedzisz za biurkiem. Masa mięśniowa chroni Twój szkielet!
10.Trening siłowy wplywa korzystnie na kości.
Praca nad mięśniami idzie w parze z silnymi kośćmi. Badania mówią, że trening siłowy zwiększa mineralizację i gęstość kośćca.
A co z CARDIO?
Czemu nic nie ma tu o cardio? Przecież jogging jest popularniejszy niż ciężary i do tego nas nie ogranicza!
Z doświadczenia wiem, że często CARDIO bywa tym gorszym wyborem, zarówno w budowaniu sylwetki jak i w poprawie aspektów motorycznych.
Pamiętaj, zarzynanie kilku godzinnymi AEROBAMI nie będzie korzystne dla Twojego szeroko pojętego zdrowia!
Cardio nie może być fundamentem treningu tylko jego uzupełnieniem. Trening siłowy zwiększa tempo przemiany materii na dłużej niż trening aerobowy. Nie popadamy w skrajność i nie będziemy negować całkowicie aerobów, ponieważ są też pozytywne aspekty. Między innymi są to:
– zwiększenie oszczędzania węglowodanów (pomaga to w większym zużyciu tłuszczu jako paliwa) – odbudowa mitochondriów – zwiększone utlenianie tłuszczu – lepszy transport tlenu do mięśni – poprawia regenerację po treningową – przyspiesza resyntezę ATP
Zatem uzupełnienie programu treningowego o pracę w systemie aerobowym (tlenowym) może wpłynąć na szybszą regenerację między seriami. Pozwoli to w przyszłości na zwiększenie objętości i gęstości treningowej jako progresji.
PODSUMOWANIE
Trening siłowy to Twoja baza. Stosuj go minimum 2 razy w tygodniu, aby zbudować fundament. Dodając do swojego planu lekki trening CARDIO (30-45 min joggingu, bądź jazdy na rowerze, szybszy spacer) znajdziesz w końcu drogę do wymarzonego celu.